Cigarmagerens otium
Af Carsten Elert.

’Det er et fristed for os, og samtidig rammen om fællesskab. Man kan vælge at være sig selv, eller man kan gå udenfor havelågen og være en del af fællesskabet. Vi bor i vores kolonihavehus fra 1. maj og til 1. oktober og nyder hvert sekund.’, fortæller René Wolff der sammen med sin kæreste Winnie, er ejer af et 30 kvadratmeter stort kolonihavehus i Islev, bare 10 kilometer fra centrum af København.
’Beliggenheden betyder da noget, for vi cykler hjemmefra og herud på 20 minutter. Det er nemt, for så kan vi ta’ hjem og vaske tøj og se til hjemmet. Når vi er her i kolonihaven, kommer vi ikke langt, for her er altid noget at lave og mennesker at snakke og hygge med. Vi har TV og internetopkobling, men ellers er alt meget simpelt. Et lille køkken, simpelt bad og seperationstoilet, for her er ikke kloakeret. Der er 400 kvadratmeter have, og det er især Winnie der er årsagen til at den er så velplejet. Vi bor i etagelejlighed og det er jo en forudsætning, at man skal bo i lejlighed, for at man kan få en kolonihave. Da vi blev kærester for 7 år siden, fandt vi ud af, at vi ville ha’ en kolonihave. Vi var rundt og kigge en del steder, og fandt så Sommerhuskolonien ABC som det her sted hedder. Stedet faldt vi for, og vi var på venteliste i halvandet år og så fik vi tilbudt 2 – 3 forskellige huse, før vi sagde ja til det her. Det kostede 92.000 kroner og derudover omkring 500 kroner om måneden, så det er til at overse’.
De første kolonihaver stammer helt tilbage fra 1880’erne. Den gang havde man kolonihave for at holde sult og vitaminmangel på afstand. Man kom væk fra byens forurenede luft og fik mulighed for at være i grønne omgivelser og have et udendørs fællesskab. I dag handler det mere om at rekreere og nyde livet. Tanken er, at almindelige mennesker uden stor indkomst kan få et fristed. Sommerhuskolonien ABC blev grundlagt på gammel mosegrund tæt ved Harrestrup Å tilbage i 1937 og her får den med stor sandsynlighed lov til at være fremover.
’Svend Auken var jo manden der sikrede ordnede forhold i kolonihave verdenen. Han er manden bag ’Lov om Kolonihaver’ der blev vedtaget af Folketinget i 2001’, fortæller René. ’Loven har sikret, at kolonihavehusområder fortsat kan være en væsentlig del af befolkningens muligheder for rekreation og beskæftigelse i fritiden, og haverne skulle være ’varige’. Det betyder at et kolonihaveområde ikke kan nedlægges uden kommunalbestyrelsens tilladelse, og kun hvis ’væsentlige samfundsmæssige hensyn’ kræver det. Og i så fald, skal der gives godkendt jord som erstatning for det inddragne areal. Det er virkelig godt gået af Svend Auken, og for nylig er det også besluttet ved en endelig dom i Højesteret, at kolonihaver under Kolonihaveforbundet, ikke kan sælges til almindelig markedspris på det frie marked. De eneste der havde tjent på det, ville være ejendomsmæglerne. Nu vurderer og fastsætter bestyrelsen i en kolonihave, prisen på grund og hus, og man laver også aftaler om prisen på alt indbo, så man ikke betaler 50.000 kroner for et gammelt sofabord. Det ville jo svare til penge under bordet. Godt det er forhindret.’
René er oprindelig uddannet cigarmager, men har arbejdet som faglig konsulent i Fødevareforbundet NNF, før han blev pensioneret for 12 år siden. I 10 år har han været formand for Tobaksarbejdernes Pensionist & Efterlønsklub. Winnie fandt han - eller hun fandt ham – på et jazz musikkursus på Borups Højskole. Økonomien er ikke prangende men det hele hænger sammen fortæller René.
’Jeg har solgt bilen og ryger ikke længere. Nu har jeg motorcykel og cykel. En ikke helt almindelig cykel. Det er en kinesisk produceret el – cykel der populært sagt, giver én et spark i røven når man kører på den. Jeg er efterhånden blevet 74 år, og hvis jeg fortsat skal cykle og kunne følge med Winnie - der er lidt yngre - op af bakkerne, så er det her alle tiders. Cykling er godt, fordi det giver motion i dagligdagen og både balanceevnen og hjernen bliver stimuleret ved cykling.
Winnie og René byder på frokost, og finder en lille røgeovn frem. Vi skal ryge 3 foreller. Sundt og lækkert – og sammen med brød, æg, tomater og postevand er det det perfekte sommermåltid.
’Vi har meget lækkert vand herude og det nyder vi at drikke, men det er også rart med en øl eller et glas vin.
Har man ikke lyst til at være alene, er der mange muligheder for fællesskab. Man kan spise sammen med andre oppe ved vores fælleshus, og 2 mennesker kan spise god dansk mad, eksempelvis hakkebøf eller flæskesteg, samt dele en flaske god bordvin, for bare 110 kroner.
Vi har en petanque klub og en billard klub herude. Foreningen A, B og C spiller billard mod hinanden, og A – afdelingen som vi bor i, blev faktisk billardmestre i 2009.
Jeg synes vi har fået prioriteret vores liv rigtig fornuftigt. Der er plads til at vi langt henad vejen kan gøre som vi har lyst til. Vi har for eksempel planer om en tur til New York hvor Winnie aldrig har været, og som jeg synes er helt fantastisk. Her er jo også mulighed for at høre jazz og rent faktisk er det ikke dyrt at komme dertil og heller ikke at bo der. En sådan tur er der plads til i økonomien.’ På spørgsmålet om de vil bytte kolonihavehuset ud med et sommerhus der var større og med mere komfort er svaret klart nej. ’Hvad skulle vi da bruge et stort sommerhus til, udover at gøre rent og passe det. Nej, så hellere kolonihavehuset her som vi kan magte og betale uden problemer. Og i tilgift får vi fællesskabet…